П`ятниця, 19.04.2024, 23:49
Вітаю Вас Гість | RSS

Калуська бібліотека-філія
для юнацтва



Контакти

Івано-Франківська область, місто Калуш,
вулиця Пушкіна, 3.

Графік роботи



Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Головна » 2013 » Грудень » 1 » Година пам’яті «Злочин без терміну давності»
16:10
Година пам’яті «Злочин без терміну давності»
(до 70-їх роковин розстрілу учнів Калуcької торгівельної школи (4 листопада 1943 року))

Чи знаєш ти, о краю мій,
Що всі убиті діти
Волають у душі моїй:
Убивцям відплатити!

Максим Рильський



(учасники та гості:
директор музейно - виставкового центру Уляна Паньо,
голова Калуської організації історико - просвітницького
товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса Богдан Яневич,
сестра розстріляного гітлерівцями Євгена Коломийця Галина Прокоп’юк,
учні ЗОШ №7, класний керівник Кавецька Вікторія Володимирівна,
вихованці гуртка «Літературно-мистецьке краєзнавство»
ЦХТДЮМ та керівник гуртка Самусік Мирослава Василівна).

Вшановуючи пам’ять 17-19-річних учнів Калуської торгівельної школи, розстріляних гестапівцями 4 листопада 1943 року на ринку м. Калуша, працівники бібліотеки-філії для юнацтва та Центральної бібліотеки організували зустріч, присвячену цій трагічній сторінці в історії рідного міста Калуша.  
Учнів Калуської торговельної школи, членів ОУН-«Юнацтва» гестапівці заарештували і повезли до Станіслава у неділю, 31 жовтня 1943 року. 4 листопада, збитих до крові й скатованих, привезли до Калуша і на очах багатьох калушан і мешканців навколишніх сіл розстріляли.
Першим підняв пласт історії про трагічну подію в житті Калуша 4 листопада 1943 року колишній учень торгівельки, а донедавна мешканець м. Норд Порт що у США Василь Мацьків.
Ведучі зустрічі завідувач бібліотеки-філії для юнацтва Олександра Сокульська та  провідний бібліограф Центральної бібліотеки Микола Когут розповіли, як відбувались події того трагічного дня.
У четвер, 4 листопада 1943 року, в Калуші був базар. Нараз на ринок в’їхала крита автомашина. Гестапівці почали зганяти людей до муру біля магазину Ярослава Рубчака.
- Напевне, будуть когось розстрілювати! – промайнула не в одного з присутніх думка. Та ніхто не сподівався, що це будуть свої калузькі хлопці.
Німці почали силоміць скидати побитих юнаків з автомашини. Почулись голоси присутніх на ринку калушан, які пізнавали заарештованих:
- Дивіться Юрко Мандрик! А то Келебаї – Богдан і Петро. Боже – Геник Коломієць, Миросько Сагайдак…
Їх ставили закривавлених по чотири чоловіки під мур. Начальник калуського гестапо Асеман зачитував вирок, перекладач – українською і лунала команда – «Вогонь». Ставили наступних чотирьох осіб, й знову залп з гестапівських гвинтівок…
Учасники години пам’яті почули свідчення про ті події колишнього учня Калуcької торгівельної школи Василя Мацьківа, Ольги Іваницької, сестри розстріляного Петра Келебая Анни Кушлик.



Серед заарештованих гестапівцями 31 жовтня і розстріляних 4 листопада1943 р. був підгірчанин Іван Когут, далекий родич ведучого зустрічі та автора нарису «Злочин без терміну давності» в серії книг «Герої не вмирають» (кн.6) (2003 р.).
Та особливо зворушливими були спогади присутньої на зустрічі сестри розстріляного гітлерівцями Євгена Коломийця Галини Прокоп’юк, яка принесла з собою фотографію ще зовсім юного красивого брата, якому тільки було жити й кохати…

Голова Калуської організації історико – просвітницького товариства «Меморіал» ім. Василя Стуса Богдан Яневич розповів про пошуки місця захоронення розстріляних учнів. Є кілька версій щодо того де вони поховані. Та найбільш вірогідною є інформація, що розстріляні діти поховані в лісі села Пійло.



Директор музейно - виставкового центру Уляна Паньо переконана, що злочин повинен розслідуватися і залишати безкарними такі злочини не можна.
Учні були дуже активними і ставили багато запитань. Уляна Паньо усе цікаво роз’яснювала та запросила дітей відвідати музей.
Давно виношувала громада міста Калуша ідею вшанування пам’яті учнів торгівельної школи, розстріляних гестапівцями  восени 1943 року.
4 листопада 1993 року, на колишньому ринку, що у центрі Калуша відбулося відкриття і освячення пам’ятника розстріляним учням торгівельної школи.
Співавтори пам’ятника учням торгівельної школи – тодішній головний архітектор м. Калуша Петро Макогін та архітектор Петро Пострельоний.

Список імен та прізвищ тих, хто впав від гестапівських куль 4 листопада 1943 року на ринку в м. Калуші:
Євген Вагіль (1924 р.н.),
Ярослав Глушко (1927 р.н.),
Богдан Келебай (1924 р.н.),
Петро Келебай (1923 р.н.),
Іван Когут (1923 р.н.),
Євген Коломієць (1926 р.н.),
Йосип Країнський (1927 р.н.), син,
Михайло Країнський (1898 р.н.), батько,
Юрій Мандрик (1922 р.н.),
Микола Мельник (1925 р.н.),
Ігор Полатаймо (1927 р.н.),
Мирослав Сагайдак (1924 р.н.).


Дивіться фотогалерею та відео години памяті.

Категорія: Заходи 2013 року | Переглядів: 879 | Додав: jun-biblioteka | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Архів записів