14 жовтня - День українського козацтва
В бібліотеці – філії для юнацтва для учнів 6-В класу ЗОШ№10 (класний керівник Логуш Оксана Іванівна) працівники бібліотеки спільно з членами гуртка «Літературно-мистецьке краєзнавство» ЦХТДЮМ та його керівником Самусік Мирославою Василівною провели годину історії «Хай козацька мудрість воскреса щоднини».
14 жовтня в Україні відзначають два великих свята: свято Покрови Пресвятої Богородиці та День українського козацтва. В Україні Покрова — велике свято, але з особливою повагою до нього ставилися запорозькі козаки. На честь Покрови будували церкви, перед походами молилися святій покровительці й захисниці, щоб вона допомагала їм у боях з ворогом. Вирушаючи човнами в море, козаки брали з собою ікону Матері Божої, щоб вона оберігала їх у нелегкій дорозі.
В історії нашого народу є багато героїчний сторінок, та найцікавіша – це історія запорізького козацтва. Тож ведучі заходу завідувач бібліотеки Олександра Сокульська та бібліотекар кафедри обслуговування дітей Ганна Мартинюк розповідали про те, як козаки боронили рідну землю, про славних гетьманів.
Діти дізналися, що означає слово «козак», який одяг носили козаки, як з’явилася Запорозька Січ — бойове козацьке укріплення, почули легенду про випробування при прийомі в козаче товариство та заповіді козаків.
Із зацікавленням переглянули відеофільм про святкування в 2011 році на острові Хортиця 520-ліття Запорозького козацтва.
Слава козаків була в їх ватажках. Крізь бурхливі століття пронесла до нас пам’ять славетні імена: Байда Вишневецький, П.Сагайдачний, гетьман Богдан Хмельницький та багато ін.
Історії виникнення Запорозької Січі, українським гетьманам та кошовим отаманам була присвячена книжково-ілюстративна виставка «Шляхами козацької слави».
Довго терпів наш народ неволю і гніт Польщі. Б.Хмельницький очолив Національно-визвольну війну, саме йому судилося зіграти епохальну роль у нашій історії відродити українську державу – Гетьманщину. Легендарний воїн і досвідчений дипломат, визначний державний діяч Богдан Хмельницький належить до плеяди найвидатніших імен історії всіх часів.
Серед визначних вождів найяскравішою постаттю був Іван Сірко. Саме йому був присвячений короткометражний фільм, який переглянули всі присутні. 22 рази козаки обирали його кошовим отаманом. За своє військове життя І.Сірко брав участь у 55 походах і завжди виходив переможцем. Сірка прозвали турки "Урус-шайтаном”, тобто українським чортом. Пізніше Сірко очолив повстання проти царських воєвод. За це кошовий попав у царську немилість і був засланий у Сибір. Цар не любив Сірка і побоювався його. Але коли 300 тисяч турків перешли Дунай і хмарою посунули на Україну, в цей час цар згадав про Сірка. Запорожці зажадали від царського уряду повернення на Січ грозу бусурманів. Цар змушений був поступитись. Сірко з військом запорожців, завдавши ворогам величезних втрат, визволив з неволі багатьох братів.
Вірші про славних козаків виконали члени гуртка «Літературно-мистецьке краєзнавство»: Андрій Ляхович, Віталій Височанський, Микола Паневник, Таня Харів, Софія Байбак, Таня Діян, Денис Лужний, Адріана Кузь, Богдан Клим, Олег Полицький та Марта Бурко.
Світлини години історії можна подивитись тут.
|