П`ятниця, 26.04.2024, 13:38
Вітаю Вас Гість | RSS

Калуська бібліотека-філія
для юнацтва



Контакти

Івано-Франківська область, місто Калуш,
вулиця Пушкіна, 3.

Графік роботи



Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Головна » 2012 » Грудень » 23 » Літературна бесіда «Драматургічний світ Миколи Куліша»
17:22
Літературна бесіда «Драматургічний світ Миколи Куліша»
18 грудня - 120 років від дня народження Миколи Куліша, драматурга, громадського діяча



Микола Гурович Куліш — український письменник-драматург. Талант могутній і багатогранний. 18 грудня в бібліотеці-філії для юнацтва з нагоди 120-річчя від дня народження письменника, драматурга та громадського діяча була проведена літературна бесіда «Драматургічний світ Миколи Куліша».
Бібліотекар абонементу Леся Кадоб’янська розповіла про чи не найтрагічнішу постать доби так званого "Розстріляного Відродження”.
Один із зодчих радянської драми, Микола Куліш писав твори, засновані на кращих традиціях української літератури і культурних надбань світової драматургії.
У березні 1929 р. на театральному обрії з’явилася п’єса "Народний Малахій”. Критика, з виходом цієї п’єси, почала звинувачувати Куліша в націоналізмі, а твір оголосила пасквілем на радянську дійсність. Саме з цієї п’єси, поставленої на сцені "Березоля”, і почалося цькування Л.Курбаса і М. Куліша.



З тринадцяти п’єс Миколи Куліша за його життя не були дозволені до постановки шість. Серед них - "Такі” (рукопис зник під час арешту), "Патетична соната”. П’єсу "Хулій Хурина” вдалося поставити тільки в російському перекладі. Кращі твори драматурга - "Народний Малахій”, "Мина Мазайло” , ”Маклена Граса”- мали успіх у глядача, але потім їх було заборонено до показу й піддано політичній анафемі. За життя Кулішеві не довелося побачити видання збірки своїх творів: роботу над нею силоміць було припинено.
Творчий шлях М.Куліша обірвався раптово: у грудні 1934р., під час похорону його найближчого друга І.Дніпровського, письменника заарештували. Всі папери були вилучені, доньку виключили з консерваторії. У березні 1935 р. Миколу Гуровича засудили до десяти років позбавлення волі.
Леся Кадоб’янська повідомила цікавий факт про те, що Куліш провістив загибель свою і друзів ще у 1926 році у драмі "Зона”, яку заборонили і тому ніхто її не знав.



Доля відвела письменникові лише десять творчих років. Микола Куліш востаннє обізвався з політичного ізолятора Соловків 15 червня 1937 року і зник у безвісті. Найімовірніше, що його було розстріляно у листопаді 1937 року разом із групою діячів української культури на сумнозвісній Секирній горі. За іншими свідченнями, тоді ж таки скинуто під лід Білого моря.
Твори М.Куліша, заборонені у 30-і роки, поверталися на українську сцену важко, з великими втратами, здебільшого кружним шляхом, через іншомовні переклади й постановки. Сьогодні ж, опановуючи творчість письменника, ми мусимо пізнати в ній усе від агіток на злобу дня до його драматургічних шедеврів, від ядучої публіцистики до листів, адресованих друзям і рідним, від сміху до плачу, від любові до ненависті.
Сьогодні твори Миколи Куліша повертаються нашому народові в повному обсязі. В бібліотеці було організовано викладку літератури, з якої читачі мають можливість ознайомитись з дорогоцінним доробком Миколи Куліша.

Категорія: Заходи 2012 року | Переглядів: 922 | Додав: jun-biblioteka | Теги: Куліш | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Архів записів