Субота, 27.04.2024, 04:56

Головна » 2012 » Березень » 13 » Літературно-мистецька година «Слово до народу з-перед ста тридцяти літ»
Літературно-мистецька година «Слово до народу з-перед ста тридцяти літ»

У центральній дитячій бібліотеці відбулася літературно-мистецька година "Слово до народу з-перед ста тридцяти літ", присвячена 130-ій річниці від дня народження Михайла Козоріса (1882-1937) — українського письменника, публіциста, уродженця Калуша.

...Ведучі - провідний бібліотекар центральної міської бібліотеки Микола Когут і завідувач юнацької бібліотеки Олександра Сокульська при засвіченій свічці розповідають про нелегку долю калушанина, людини, яка з великою любов'ю творила для свого народу і життя якої трагічно закінчилося на Соловках. У залі - письменники і літератори, художники і педагоги, представники міської влади, учні шкіл.

Поет, член Національної спілки письменників України Василь Ганущак пригадує той час, коли творчістю Михайла Козоріса, доля якого була мало кому відома, займався калуський дослідник Володимир Мельник. А пізніше - журналіст та краєзнавець Михайло Коломієць. Вони зробили перші публікації (80-ті роки минулого століття) про Михайла Козоріса.
До 100-річчя від дня його народження в бібліотеці було проведено захід. Зі Львова приїхав племінник Козоріса - Бариляк. Були гості з Івано-Франківська Христина Стебельська, Петро Арсенич. Цим, наголосив Василь Ганущак, можна пишатися, адже вшанування пам'яті письменника відбувалося ще за радянських часів.
А на присутніх немов живий дивився Михайло Козоріс - це місцеві художники Ігор Головчак і Василь Цапів спеціально до ювілею написали його портрет. Педагог і літератор Ростислав Михайловський наводить важливий штрих із біографії письменника: він, хоч і був міщанином, але народився в хліборобській сім'ї. І більшість його новел присвячена хліборобам, дітям, які виросли в селі. Змальовував їх життя Михайло Козоріс дуже яскраво. Сам Іван Франко дав високу оцінку його початковій творчості. Одну з п'єс Михайла Козоріса (про дитячі роки Тараса Шевченка) тодішні аматори сцени показували в ... стодолах.
Крім Володимира Мельника і Михайла Коломийця, творчістю Михайла Козоріса захоплювався і наш колишній колега Іван Тимцюрак, який писав новели в стилі, що дуже близький до пера Козоріса. .
- Чим цікавий Михайло Козоріс? - інтригує присутніх викладач коледжу культури Наталія Ярославцева. - Чутливістю до людського болю. Він дуже цікавий. І вартий того, аби його більше знали.
- "Околиця, яка поклала чудову долоню на моє серце!" - так пише про свою вітцівщину Михайло Козоріс, - говорить голова  міськрайонного  об'єднання ВУТ "Просвіта" ім. Т. Шевченка Іванна Прусак. А поет-гуморист, член Національної спілки письменників України Іван Павліха додає:
- Оце й було, мабуть, визначальним, коли у 1992 році вдячні калушани на будинку, де бібліотека, встановили меморіальну дошку.
- Ім'я Козоріса не пропаде! - пафосно мовить наш земляк, уродженець Сівки-Калуської, поет, член Національної спілки письменників України Василь Олійник. - Було б добре, якби його неопубліковані твори видати.

Забігаючи наперед, скажемо: вже після закінчення урочистостей з нагоди 130-річчя від дня народження М.Козоріса тому ж В. Олійнику зателефонував голова обласної письменницької організації Євген Баран, який повідомив: в Івано-Франківську до ювілею письменника виходить збірка творів Михайла Козоріса.
Підсумовуючи це творче зібрання, заступник міського голови Оксана Табачук звертається до молодих:
- Не вірте, що наша історія небагата, то наш генофонд - сумнівний. Ця земля подарувала нам дуже багато талантів. Серед них гідне місце посідає й Михайло Козоріс.

Петро Шевчук
(Калуський нафтохімік. - 2012. - 10 берез. - С. 12)

Фоторепортаж мистецької години дивіться тут.

Категорія: Заходи 2012 року | Переглядів: 735 | Додав: jun-biblioteka | Теги: Козоріс | Рейтинг: 0.0/0
«  Березень 2012  »