Над берегами Лімниці та Сівки, Із бронзової давньої доби Пракалушанів світяться домівки, Криниць соляних сиві поруби. Ярослав Дорошенко
В бібліотеці-філії для юнацтва четвертого квітня відбулася презентація культурно-просвітницького краєзнавчого часопису «Світич». Учасники та гості: Богдан Яневич – упорядник і відповідальний за випуск часопису, автор статей «Нові дослідження історії Бережниці в переказах, спогадах, світлинах і документах», «Громадські музеї Калущини», «Розкопки жертв комуністичного режиму у Войнилові», «Богдан Бандера - керівник підпілля на Херсонщині та Миколаївщині (життєпис, спогади, документи)», «Греко-католицька церква Святого Архистратига Михаїла»; Олег Малярчук – історик, кандидат наук, автор статті «Із глибини віків. Від чого все-таки походить назва міста Калуш?»; Іван Тимів - дослідник, викладач історії ВПУ№7, бібліотечні працівники Калуша, вчитель ЗОШ№3 Людмила Костельна, учні школи.Вже давно постала проблема видання гідного краєзнавчого часопису на теренах Калущини. І ось калуські осередки ВУТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка та товариство «Меморіал» (голова Богдан Яневич) започаткували на межі 2012-2013 років видання краєзнавчого альманаху Калущини.Над підготовкою першого випуску цього видання останні роки свого життя працював відомий дослідник та журналіст Михайло Коломієць (1955-2010).Відмінність видання «Світич» від газетних публікації полягає в ґрунтовному дослідженні подій та явищ, що відбувалися на Калущині, досягнень у професійній діяльності, здобутків економіки у регіоні, рівня життя й свідомості мешканців міста Калуша та Калуського району. Тому краєзнавчий часопис «Світич» може стати візитівкою Калуша для гостей нашого регіону – Калущини, адже не секрет, що в даний час у книжкових крамницях міста мало гідної літератури для туристів.Ведучий презентації провідний бібліотекар центральної міської бібліотеки Микола Когут зазначив, що в першому числі альманаху можна прочитати дослідження місцевих дослідників (Б. Яневича, О.Тебешевської, М.Коломійця, та інших) про етнічну спільноту бойків, історії назв нашого міста та сіл Калущини; давніх храмів Калуша; історичні довідки про калуські музеї; зразки живопису; світлини 20-30-х років ХХ століття. Юнацтво може ознайомитися з діяльністю історико-краєзнавчого гуртка; організації «Пласт» і СУМ; про Калуський коледж культури і мистецтв; туристичні мандрівки з агенцією «Галеон».Фотовиставка «Сторінками краєзнавчого часопису «Світич»
Світич [Текст]: культурно-просвітницький краєзнавчий часопис / Упорядник Б. Яневич.- Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2012. Часопис буде друкуватись як збірник досліджень, добірок старих і нових фотографій, досліджень журналістів та краєзнавців, літераторів згідно з рубриками про різні сторони життя наших краян. Найближчим часом будуть здійснені і надруковані матеріали:«Національні громади Калущини», «Боротьба УПА на калуських теренах в 1944-1950 роки», «Від промислів і ремесел до заводів та корпорацій», фольклорні та етнографічні збірки Підгір’я, каталоги пам’яток історії та культури, сюжети про природу Калущини, архітектуру нашого краю.Для молодих дослідників Калуша і району буде запропоновано ряд конкурсів, які доповнюватимуть рубрики «Світича», на літературну, образотворчу, природничу та економічну тематики.Перший номер краєзнавчого часопису «Світич» можна придбати у музеях і виставковому залі, книжкових крамницях Калуша і кіосках фірми «Кредо».«Світича» повинен бути у кожній школі, бібліотеці Калуша та книгозбірнях політичних партій та громадських організацій.Подяку гостям та учасникам презентації висловила завідувач бібліотеки-філії для юнацтва Олександра Сокульська, яка сподівається, що цей часопис обов’язково з’явиться на книжкових полицях бібліотек міста Калуша.Більше фото презентації дивіться тут.
|