Субота, 20.04.2024, 06:10

Головна » 2018 » Січень » 30 » Урок-пам’ять «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ»
Урок-пам’ять «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ»
29 січня – День пам’яті Героїв Крут
100 років бою під Крутами

30 січня в бібліотеці-філії для юнацтва відбувся урок-пам’ять «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ». Учні 7-г класу ЗОШ№10, вчитель історії Пашко Руслана Іванівна, студенти Калуського коледжу культури та мистецтв та працівники бібліотеки вшановували честь і героїзм української молоді, яка жертовно загинула у боях під Крутами у 1918 році.

На заході, у виконанні студентів Калуського коледжу культури та мистецтв, лунали поетичні твори вітчизняних авторів, в тому числі поетів-краян, присвячені героїчному подвигу гімназистів 6-8-х класів і студентам, що 1918-го стали на захист незалежності своєї Вітчизни. Учасники заходу дізналися багато маловідомих фактів про битву, яка у наш час стала легендарною, а в радянський період про неї замовчувалося. Були названі відомі на сьогодні прізвища загиблих юнаків. В книзі калуського краєзнавця Миколи Когута «Галичани – герої Крут» зазначено, що серед студентів та гімназистів було 25 галичан.
Присутніх вразив той факт, як, йдучи на розстріл, юні патріоти співали «Ще не вмерла Україна…». Ще живих червоногвардійці добивали, кололи багнетами. Знущались, що багатьох пізніше неможливо було розпізнати. Після розстрілу місцевим жителям деякий час забороняли ховати тіла померлих. Після похорону крутянців в 2-ій Київській українській гімназії відбулося засідання педагогічної ради. З протоколу №9 від 22 березня дізнаємось: «Над чим радились? Пропозиція п. директора 2-ої гімназії - вшанувати пам'ять учнів гімназії, що полягли у боях під час январських подій: VI класу: Гнаткевича Василя, Тернавського Євгена, Соколовського Андрія; VII класу: Сорокевича Івана, Піпського Григорія, Юліана Гіби; VIII класу: Кольченка Павла, Ганкевича Миколу, Корпана Миколу. Що постановлено? Просити п. директора гімназії звернутись до батьків учнів і висловити жаль та співчуття Ради з приводу передчасної смерті їх дітей. Просити батьків забитих в боях учнів гімназії надіслати портрети дітей і вивісити їх у коридорі гімназії. Фото галичан (Сорокевича І., Гіби Ю., Корпана М., Піпського Г.) віднайти в архіві чи виготовити художньо. Вдатися до Міністерства Справ Освітніх в ділі заснування при гімназії Стипендії пам'яті забитих в январських боях учеників гімназії».

Учасники заходу також переглянули відео-матеріали про події 29 січня 1918 року та відео-сюжет про зйомки фільму, з якого дізналися, що на Київщині біля села Підгірці знімали фінальну сцену історичного екшену «Крути 1918. Захист». Фільм повинен вийти в прокат в жовтні цього року. Пізнавальною для відвідувачів була виставка літератури «300 зірок спалахнули у небі», присвячена 100–річчю бою під Крутами.

Дивіться також відеосюжет про захід

Категорія: Заходи 2018 року | Переглядів: 554 | Додав: jun-biblioteka | Теги: КРУТИ | Рейтинг: 0.0/0
«  Січень 2018  »