П`ятниця, 29.03.2024, 12:16

Головна » 2011 » Березень » 30 » Заочна подорож «Іде Кобзар широким світом»
Заочна подорож «Іде Кобзар широким світом»

Там, де живуть українці, з’являються пам’ятники Кобзарю. Чи ведеться статистика: де і скільки існує пам’ятників Шевченку? Дати відповідь вам на ці запитання, розповісти про історію появи різних монументів намагалися працівники бібліотеки для юнацтва на заочній подорожі «Іде Кобзар широким світом», присвяченому 150-річчю від дня смерті Т.Шевченка, яка відбулася 10 березня.
Завідувач бібліотеки Олександра Сокульська та бібліотекар читального залу Оксана Матковська навели цікаві факти про встановлення пам’ятників на Україні та в світі. Так великому поетові і художнику Тарасові Шевченку в Україні і світі встановлено приблизно 1100 пам’ятників. Загалом це найбільша кількість монументів, встановлених одній особі, якщо не враховувати вождів тоталітарного режиму і невідомих солдатів.
Пам’ятники Кобзареві є всюди, де є українська діаспора. Майже на усіх континентах світу, окрім Африки, є пам’ятники Шевченкові, у 47 країнах світу – 100 монументів. Та в цьому році планується звести монумент і у Південно-Африканській Республіці (ПАР). Відсутні пам’ятники Кобзареві у Німеччині, Великобританії, Естонії, Латвії, Киргизії.

Найвищий у світі пам’ятник Шевченкові, висотою 7 метрів, стоїть у Ковелі, що на Волині. А ось найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино- Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря.
Перше скульптурне зображення поета і художника було виготовлене у Санкт-Петербурзі, за рік після смерті, а перший пам’ятник на українській землі встановили у Харкові у 1897 році.
Мистецтвознавці називають оригінальним пам’ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа з піднятою у привітанні правицею. А за мистецькими цінностями вирізняють монументи у Харкові, Києві, Каневі, Вашингтоні.
(Цікава історія появи цього монумента Кобзарю у США (Вашингтоні). Встановлений він силами українських емігрантів. Але до його відкриття причетні п’ять американських президентів. Президент Г.Трумен був почесним головою комітету по створенню пам’ятника Т. Г. Шевченку, а майбутній президент Р. Рейган входив до складу цього комітету. Тогочасний діючий президент Д. Ейзенхауер підписав схвалений парламентом закон про будівництво пам’ятника. Д.Кеннеді допоміг реалізувати задум, а спеціальна заява президента Л. Джонсона вмурована під постаментом пам’ятника. Ще одна цікава деталь: при закладці пам’ятника нашому Кобзарю використано спеціальну лопату, яку до того вживали при закладанні пам’ятників Д. Вашингтону і А. Лінкольну в американській столиці.
Отож виходить, що не п’ять президентів, а сім причетні прямо чи опосередковано до появи монумента в Вашингтоні. Відкриття відбулося 27 червня 1964 року в присутності понад ста тисяч людей, відтоді 27 червня вважається українським днем в США. )
За кордоном пам'ятники Шевченку встановлено також у Росії (Москва, Санкт-Петербург), Канаді (Вінніпеґ, Торонто), Польщі (Білий Бір, Варшава), Чехії (Прага), Білорусі (Могилів), Грузії (Тбілісі), Угорщині, Парагваї, Узбекистані, Франції (Париж, Монтаржі), Австралії (Канбера), Аргентині (Буенос-Айрес) та ін.
Найстарший з пам’ятників, які збереглися на місці встановлення, знаходиться у селі Лисиничі біля Львова (1911 р.) – це перший пам’ятник Шевченкові в Галичині.
Найбільше пам’ятників є в Галичині – 450. Про встановлення пам’ятників на Прикарпатті розповіла бібліотекар абонементу Наталія Воробець, яка більш детально зупинилася  на історії створення пам’ятника в м. Калуші. Гості заходу, вчитель художньої літератури Матуляк Марта Євгенівна та учні 9-Б класу ЗОШ №3 переглянули фотовиставку «Скульптурна шевченкіана на Прикарпатті» та книжкову виставку «Пророк, народжений Україною». На заході прозвучали рядки відомих поетів, присвячені вшануванню пам’яті Кобзаря.
Слава про великого українського поета, Тараса Шевченка лине по всьому світу, бо ім'я полум'яного борця за найзаповітніші ідеали людства — безсмертне, вічне, як і його волелюбний народ.

Фотогалерею подорожі можна глянути тут.

Категорія: Заходи 2011 року | Переглядів: 879 | Додав: jun-biblioteka | Теги: пам'ятники Шевченку, шевченко | Рейтинг: 0.0/0
«  Березень 2011  »